באירוע במשרד ראש הממשלה הכריז חתן פרס בראשית הכנר יצחק פרלמן על הארגונים שיקבלו ממנו מענקים בסך 3.2 מיליון ₪

04.01.2017

המענקים יחלוקו באמצעות ארגון "מתן – משקיעים בקהילה" מכספי
פרס בראשית (GENESIS PRIZE) בו זכה הכנר בחודש יוני האחרון
לארגונים המחברים בין אמנות קלאסית לגווניה ובעלי מוגבלויות

 

ראש הממשלה מר בנימין נתניהו אירח היום במשרד ראש הממשלה בירושלים את הכנר ישראלי אמריקאי הידוע יצחק פרלמן, חתן "פרס בראשית" לשנת 2016, ורעייתו טובי. בחודש יוני האחרון הוענק הפרס בסך מיליון דולר לפרלמן כאות הערכה לתרומתו הייחודית לאנושות כמוזיקאי ומחנך, פועלו למען בעלי צרכים מיוחדים ונאמנותו לערכי העם היהודי.

באירוע במשרד ראש הממשלה הכריז יצחק פרלמן על רשימת הארגונים שיזכו לקבל מענקים בסך 3.2 מיליון שקלים לקידום פעילותם התרבותית עם בעלי מוגבלויות בישראל. בין הארגונים הזוכים נמנים: מוזיאון ישראל, בית איזי שפירא, החברה למתנ"סים, ביה"ס למוסיקה רימון, תיאטרון "נא לגעת", תיאטרון אורנה פורת ועוד.

המענקים יחולקו באמצעות ארגון "מתן – משקיעים בקהילה" ( United Way Israel ), שמנהל את כספי הפרס ואת תהליך בחירת הארגונים. הגופים הזוכים נבחרו בתהליך משותף עם יצחק פרלמן ובסיועה של קרן פרס בראשית.

ראש הממשלה מר בנימין נתניהו: "המפעל של יצחק פרלמן ושל פרס בראשית נותן תקווה והשראה לדורות הבאים של יוצרים ופעילים חברתיים ומדגים את החשיבות האוניברסלית של ערכי העם היהודי."

חתן פרס בראשית 2016 יצחק פרלמן: "בעלי מוגבלות הם אנשים ואזרחים הראויים למלוא הזכויות השוות. אם נתעקש על זכויותיהם – נאפשר לבעלי המוגבלות להרחיב את האופקיםם שלהם, נקפיד על מקסימום נגישות, ניתן להם כלים לתרום לחברה, לכלכלה, ליצירה – נתקדם יותר לעבר החזון של מדינת ישראל שכולנו רוצים לראות ולהוריש לילדינו".

נתן שרנסקי, יו"ר הנהלת הסוכנות היהודית, יו"ר ועדת הבחירה של פרס בראשית: "תודה ליצחק פרלמן שנתן הזדמנות לכל כך הרבה ארגונים ישראליים לסייע לכל הרבה אנשים בעלי מוגבלות להתחבר לתרבות. דוגמתו ומנהיגותו של יצחק מחזקות את המסר של פרס בראשית כי הזהות היהודית רלוונטית היום יותר מתמיד".

אהובה ינאי מנכ"ל מתן-משקיעים בקהילה : "אני מודה לקרן פרס בראשית ומאסטרו יצחק פרלמן שהפקידו בידי מתן את תהליך הבחינה בהתאם לחזון המחבר בין בעלי מוגבלויות לאמנויות הקלאסיות. אנחנו במתן מרגישים כי נפלה בידינו זכות ואחריות מיוחדת ללוות ארגונים מובילים אשר יוצרים שינוי למען קידומה של החברה הישראלית כולה ובמיוחד לאלו הזקוקים לתמיכה מיוחדת."

סאנה בריטבסקי, משנה למנכ"ל קרן פרס בראשית: "היחודיות של המיזם של יצחק פרלמן, פרס בראשית ו"מתן" הינה בכך, שהפרויקטים שנבחרו שמים לעצמם למטרה להעלות ככל האפשר את רף התוכן התרבותי שמוענק לבעלי המוגבלוית בישראל. מדובר ביוזמות אמיצות השואפות להשתמש באמנות הגבוהה ככלי לחשיפת הפוטנציאל הרוחני המלא של בעלי מוגבלוית בגילאים השונים – לטובתם ולטובת החברה הישראלית כולה. עידוד המצוינות ותיקון עולם הינם חלק אינטגרלי מהחזון של פרס בראשית".

רשימת הארגונים המלאה: מוזיאון ישראל, בית איזי שפירא, החברה למתנ"סים, ביה"ס למוסיקה רימון, תיאטרון "נא לגעת", קונסרבטוריון הסדנה בירושלים, כפר נהר הירדן, מילבת, קרן גשר לקולנוע, להקת המחול ורטיגו, עלה נגב-נחלת ערן, הספרייה המרכזית לעיוורים, תיאטרון אורנה פורת ומוזתיקה.

כמו כן תומכים כספי הפרס ב"פרויקט המיתרים פרלמן- ג'נסיס" בקונסרבטוריון בת"א בתכנית לנגני כלי מיתר צעירים מצטיינים, עמותת "בית הגלגלים" מרכז קהילתי "שיקגו" בעיר לוד.

את שאר כספי הפרס הפנה יצחק פרלמן, לצד תרומה נוספת של הנדבן רומן אברמוביץ', להקמת קרן לקידום מטרות דומות בצפון אמריקה. הקרן, בסה"כ של מיליון דולר, תנוהל בידי הארגון הבינלאומי "רשת התורמים היהודים" (JFN) אשר תשאף לגייס גם מענקים מקבילים בסכום זהה.

אודות מתן - משקיעים בקהילה

ארגון מתן – משקיעים בקהילה מתמחה בחיבור עסקים וקהילה ע"י פיתוח שותפויות ההופכות את האחריות החברתית של החברות מחזון לעשייה חברתית בפועל, לטובת העסקים ולטובת הקהילה. מתן פותח בפני החברות העסקיות ותורמים פרטיים מגוון הזדמנויות למעורבות ועשייה בקהילה. עם חברי הוועד המנהל של מתן נמנית מנהיגות של תורמים ואנשי עסקים המחויבים לקידום ההשקעה האפקטיבית בקהילה. למידע נוסף: www.matanisrael.org.il

אודות פרס בראשית (GENESIS PRIZE)

פרס בראשית על סך מיליון דולר ארה"ב מוענק מידי שנה לאישים שהינם מצטיינים ובעלי ומוניטין עולמי בתחומם ואשר פעולותיהם, בנוסף להישגיהם, מגלמים את אופי העם היהודי דרך מחויבות לערכים יהודיים, לקהילה ו/או למדינת ישראל. הפרס מתנהל באמצעות שותפות ייחודית הכוללת את משרד ראש ממשלת ישראל, קרן פרס בראשית ואת משרד יו"ר הסוכנות היהודית לישראל.

רשימת הארגונים הזוכים:

1) ווריטגו – להקת מחול מודרני היוצרת אמנות עכשווית בעלת נגיעה חברתית וקהילתית חזקה הבאה לקרב בין אנשים באמצעות שפת הגוף.
כספי הזכייה יממנו פרויקט כח האיזון – מרכז למחול משולב המפגיש בין בני אדם במגוון רחב של יכולת גופנית.

2) מוזתיקה – עמותה, המביאה מוזיקאים צעירים להופעות בפני קהלים שלא זוכים בדרך כלל למגע עם מוזיקה קלאסית, בארץ ובמדינות נוספות בעולם.
כספי הזכייה יממנו פרויקט מוסיקה ללא הגבלה: מצוינות מוסיקלית בזכות הקהילה.

3) "נא לגעת" - אחד מהתיאטראות החדשניים ביותר בעולם, מרכז תרבות ואומנות המפגיש בין אנשים חרשים עיוורים והקהל הרחב ויוצר דיאלוג שוויוני המקדם את הצרכים והשאיפות של כל אדם.
כספי הזכייה יממנו פרויקט הצגת תיאטרון חדשה עם שחקנים חרשים-עיוורים

4) כפר נהר הירדן המארח מדי שנה 1800 ילדים בני כל הדתות ומכל מגזרי האוכלוסיה, המתמודדים עם מחלות קשות או עם מוגבלויות שונות – פיזיות, רגשיות וקוגניטיביות.
כספי הזכייה יממנו פרויקט מגע המוזיקה – סדנאות מוזיקה ותנועה לילדים.

5) בית איזי שפירא - ארגון הפועל למען קידום איכות חייהם וזכויותיהם של ילדים ובוגרים עם צרכים מיוחדים.
כספי הזכייה יממנו פרויקט שילוב בתרבות הפנאי - סדרת קונצרטים לילדים עם מוגבלויות ומשפחותיהם.

6) קונסרבטוריון הסדנה ירושלים - בית מוסיקאלי לכ 650 תלמידים המייצגים את הפסיפס האנושי הנדיר של העיר ירושלים, שמספק אנושיות, מקצועיות וסביבה חמה ותומכת לתלמדיו.
כספי הזכייה יממנו פרויקט תוכנית לימודי מוסיקה לילדים עם צרכים מיוחדים.

7) החברה למתנ"סים - רשת ארצית של 700 מרכזים קהילתיים, המשרתים מיליוני תושבים ביותר מ-150 רשויות מכל המגזרים והאוכלוסיות בחברה הישראלית.
כספי הזכייה יממנו פרויקט תאטרון מונגש רב נכותי -הנגשת אומנות הבמה לאנשים עם מוגבלויות.

8) מילבת - עמותה המתמחה מזה 34 שנים בפיתוח של אביזרים וטכנולוגיות המאפשרים לאנשים עם מוגבלות לתפקד בעצמאות מירבית.
כספי הזכייה יממנו פרויקט נוגעים בצלילים – בניית כלים מוזיקליים המותאמים לילדים עם צרכים מיוחדים.

9) קרן גשר לקולנוע פועלת להביא אל המסך ייצוג הולם, מעמיק ואותנטי של הקבוצות השונות בחברה על מנת לאפשר היכרות עימן ולקדם דיאלוג בין תרבותי וחברתי.
כספי הזכייה יממנו פרויקט פתיחת מסך - חממה ליוצרי קולנוע עם מוגבלות.

10) עלה נגב נחלת ערן - חלק מרשת מעונות עלה המציע בית חם, מקצועי, ואוהב לתינוקות, ילדים ובוגרים עם מוגבלות שכלית התפתחותית קשה.
כספי הזכייה יממנו פרויקט תכנית תרבות לילדי הכפר הכוללת סדנאות, הופעות וביקורים במוזיונים.

11) מוזיאון ישראל - מוסד התרבות הגדול ביותר במדינת ישראל שנמנה עם המוזיאונים לאמנות וארכאולוגיה המובילים בעולם.
כספי הזכייה יממנו פרויקט תוכניות אמנותיות לילדים ונוער עם צרכים מיוחדים.

12) בית ספר למוזיקה "רימון" - בית ספר על-תיכוני, מוסד מוביל בארץ ללימודי מוזיקה בו לומדים בממוצע 500 סטודנטים בשנה.
כספי הזכייה יממנו פרויקט לכל ילד יש קול – הקמת להקות זמר בהשתתפות ילדים בעלי צרכים מיוחדים.

13) הספריה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה, המנגישה ספרים, מגזינים, סדרות טלוויזיה, סרטי קולנוע והצגות תיאטרון לילדים.
כספי הזכייה יממנו פרויקט הפקת ספרים מוקלטים לילדים עיוורים ובעלי לקויות קריאה.

14) תיאטרון אורנה פורת - התיאטרון הרפרטוארי הוותיק ביותר בארץ להצגות ילדים ונוער, המביא את הבשורה של אמנות הבמה אל כל ילדי ישראל.
כספי הזכייה יממנו פרויקט הצגת ילדים עבור קהל חינוך מיוחד.

15) בית הגלגלים – עמותה המקיימת מגוון פעילויות לילדים, בני נוער ובוגרים עם נכויות פיזיות, בעזרת מתנדבים, תוך מתן דגש על פיתוח היכולות החברתיות.
כספי הזכייה יממנו פרויקט סופי שבוע בבית אל-אמל - פעילות עם ילדים בעלי מוגבלות במגזר הבדואי.

16) מתנ"ס שיקאגו (לוד) הוקם בשנות ה-80 ונותן מענה לכלל הקהילות החיות בשכונה, החל מהגיל הרך ועד לקשישים.
כספי הזכייה יממנו פרויקט פעילויות פנאי לילדים ונוער בעלי מוגבלויות

17) הקונסרבטוריון הישראלי למוסיקה, תל-אביב - אחד המוסדות הותיקים והמוערכים לחינוך מוסיקלי בארץ, המאפשר מסגרת לימודים מקיפה לגילאי 3-18, המקדמת כל תלמיד לפי יכולתו.
כספי הזכייה יממנו פרויקט "תוכנית פרלמן-ג'נסיס" לנגני כלי קשת צעירים מצטיינים.