וועדת העלייה, הקליטה והתפוצות קיימה דיון בנושא "פרס בראשית" בו הוצגה פעילות קרן פרס בראשית, ופעילות פילנטרופית של חתני הפרס בישראל ובתפוצות

06.14.2017

1H2A6937

ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות קיימה היום (5.6) דיון מיוחד בהזמנתו של יו"ר הועדה ח"כ אברהם נגוסה אשר הוקדש להצגת פעילות של "פרס בראשית" - GENESIS PRIZE - מיזם מיוחד המעניק מידי שנה פרס בסך מיליון דולר לזוכה בעל ומוניטין עולמי בתחומו ואשר פעילותו והישגיו מגלמים את אופי העם היהודי באמצעות מחויבות לערכים יהודיים, לקהילה ולמדינת ישראל.

בדיון הציגו סגן יו"ר מועצת המנהלים של "קרן פרס בראשית" ויו"ר "מסע ישראל" אהרון אברמוביץ' ומשנה למנכ"ל קרן פרס בראשית סאנה בריטבסקי את משימותיו של מיזם הפרס, אשר זכה כבר לכינוי "פרס נובל היהודי" - מתן מענה לאתגרי שימור העמיות היהודית על רקע התבוללות גוברת, ערעור הזהות היהודית של הדור הצעיר בתפוצות על רקע גלובליזציה ושינוי משמעותה ומקומה של ישראל בעולם היהודי המודרני.

לדבריהם, באמצעות הצבת דוגמא פרסונלית חיובית של הגשמה עצמית לאור ערכי העם היהודי, הדגשת מיקומה המרכזי של ישראל בחוויה היהודית ועידוד השיח בין ישראל ותפוצות, פרס בראשית מחזק את האחדות בין כל חלקיו של עם ישראל בארץ ובעולם.

יו"ר הנהלת הסוכנות יהודית יו"ר וועדת הבחירה של פרס בראשית נתן שרנסקי אמר בדיון, כי

"הרעיון של הפרס היה להראות לדור הצעיר של עם ישראל את הדוגמה של אנשים שהגיעו לשיא בתחומם ושמוכנים להעיד כי הזהות היהודית שלהם עזרה להם בכך. לא רק זאת, אלא שכל חתן הפרס מתחייב לשנה של עבודה אישית כדי לסייע לחזק את הזהות היהודית של הדור הצעיר של יהודי העולם".

בדיון הוצגו השותפות המרכיבה את הפרס הכוללת את קרן פרס בראשית, משרד ראש הממשלה והסוכנות היהודית, הרכבי הוועדות הבוחרות את חתני הפרס, פעולות מרכזיות של הפרס בישראל וגם המיזמים הפילנטרופיים של זוכי הפרס עד כה - מייקל בלומברג, מייקל דאגלס ויצחק פרלמן.

משנה למנכ"ל קרן פרס בראשית סאנה בריטבסקי ציינה, כי הפרס מהווה השקעה בחברה וכלכלה ישראלית, מחזק את מעמדה של ירושלים בירת ישראל בקיום הטקס השנתי להענקת הפרס ומגייס דמויות בולטות בזירה העולמית לחיזוק התדמית של ישראל בעולם.

על פי הנתונים שנמסרו לוועדה, במהלך הפעילות של פרס בראשית עד כה הושקעו כ-10 מיליון דולר בכ-60 פרויקטים פילנטרופיים, הפועלים בישראל ובעוד 10 מדינות בשיתוף פעולה עם גופים כמו Bloomberg Philanthropies, רשת התורמים היהודיים JFN, ארגון "מתן - משקיעים בקהילה" ואחרים.

מנכ"לית של "מתן - משקיעים בקהילה" אהובה ינאי הציגה בדיון את מודל שיתוף הפעולה עם חתן פרס בראשית לשנת 2016 יצחק פרלמן, שתרם את כספי הפרס באמצאות של "מתן" לשורה ארוכה של פרויקטים בישראל המיועדים להבעת תכני תרבות לבעלי מוגבלויות ולקידום נגנים צעירים מצטיינים. לדבריה, השיתוף הפעולה בין פרלמן ל"מתן" נתן דוגמא של ערבות הדדית והיווה סיוע לארגונים חברתיים רבים בישראל.

ממלאת מקום יו"ר הוועדה ח"כ טלי פלוסקוב בירכה על הפעילות של פרס בראשית:

"התחושה שלי שיותר ויותר אזרחים במדינת ישראל צריכים לדעות על העבודה הטובה של מיזם הפרס ושל הזוכים בו. אני מאמינה שחשוב לפעול לחיזוק הזהות היהודית והקשר בין העם היהודי למדינת ישראל, וגם להאבק למען תדמיתה של ישראל בעולם. התרומה של פרס בראשית בתחומים האלה הינה חשובה ביותר."

ח"כ קסניה סבטלובה אמרה בדיון:

"מדינת ישראל היא מדינתו של כל העם היהודי, ומכאן החשיבות הרבה של המיזמים כמו פרס בראשית, הפועלים להגביר את האחדות ביננו. הקשר הרוחני והתרבותי המשותף הזה שמר עלינו בגלות והוא ישמור עלינו גם עכשיו, אם נעשה את המאמצים הנחוצים לכך. בכך נותן הפרס דוגמא ראויה לחיקוי".

בדיון השתתפו: חברי הכנסת טלי פלוסקוב, קסניה סבטלובה, עודד פורר, יוליה מלינובסקי, יואל רזבוזוב, שרן השכל, מנכ"ל פרויקט תגלית גידי מרק, מנכ"לית פרויקט "מסע" לירן אבישר, נציגי משרד החוץ, משרד לענייני תפוצות וארגונים יהודיים.

(קרדיט לצלם: נטשה קופרמן)

בברכה
אריק הלמן
יועץ קשרי חוץ של "פרס בראשית"