זוכת האוסקר נטלי פורטמן – כלת פרס בראשית (GENESIS PRIZE) לשנת 2018

11.07.2017

כספי הזכייה בסך מיליון דולר יופנו לתוכניות פילנתרופיות לקידום שוויון הזדמנויות לנשים

7 בנובמבר, 2017 (‏י"ח בחשון תשע"ח)

קרן פרס בראשית (Genesis Prize Foundation) הודיעה היום כי שחקנית, במאית ופעילה חברתית נטלי פורטמן היא כלת פרס בראשית (Genesis Prize) לשנת 2018. פרס בראשית על סך מיליון דולר ארה"ב מוענק מדי שנה לאנשים מצטיינים, יחידי סגולה המעניקים השראה לדור הבא של יהודי העולם באמצעות הישגיהם ובמחויבותם לערכים יהודיים ולעם היהודי.
נטלי פורטמן היא שחקנית ובמאית בעלת מוניטין עולמי. היא החלה את הקריירה שלה בגיל 12 ומאז השיגה הכרה וקצרה שבחים רבים מהקהל ברחבי העולם. היא זוכת פרסים יוקרתיים רבים, כולל פרס האוסקר, שני פרסי גלובוס הזהב, פרס האקדמיה הבריטית לקולנוע ולטלוויזיה (BAFTA), וכן פרסים מקצועיים נוספים.
פורטמן נולדה בירושלים, ובגיל צעיר עברה לארצות הברית. גם לאחר המעבר היא שמרה על חיבור הדוק לשורשיה היהודיים והישראליים. בשנת 2015 היא ביימה את "סיפור על אהבה וחושך", סרט בעברית שצולם בישראל, המבוסס על ספרו של עמוס עוז. פורטמן גם הופיעה בסרט בתפקיד ראשי.
פורטמן היא בוגרת אוניברסיטת הרווארד והיא עוסקת בפעילות חברתית ענפה בתחומים כמו שוויון בין המינים, מאבק בעוני, אספקת שירותים פיננסיים למעוטי יכולת (microfinance) וזכויות בעלי חיים.
"אנו שמחים בבחירתה של נטלי פורטמן לכלת פרס בראשית לשנת 2018", אמר סטן פולובץ, מייסד שותף ויו"ר קרן פרס בראשית. "הנוכחות הכריזמטית של נטלי על המסך נגעה לליבם של מיליונים. כישרונה, מחויבותה לנושאים חברתיים וחיבורה העמוק לשורשיה היהודיים והישראליים זכו להערצה רבה. היא מדגימה את התכונות המרכזיות של האופי והערכים של העם היהודי - התמדה ועבודה קשה, חתירה מתמדת למצוינות, סקרנות אינטלקטואלית ורצון עז לתרום להפיכת העולם שלנו למקום טוב יותר. ללא ספק, היא מודל לחיקוי למיליוני צעירים יהודים ברחבי העולם".
בהתאם למסורת שקבעו זוכי הפרס הקודמים, כספי הפרס בסך מיליון דולר יוענקו לתוכניות פילנתרופיות לכבודה של נטלי פורטמן. התוכניות יתמקדו בקידום שוויון הנשים בכל תחומי העשייה. בפרט, הכספים ישמשו למענקים לארגונים העוסקים בקידום הזדמנויות חינוכיות, קידום כלכלי, בריאות וביטחון פיזי של הנשים, וכן להשתתפותן המלאה בעיצוב מדיניות ובפעילות פוליטית. חלק ניכר מסכום הפרס יופנה לתוכניות לקידום שוויון הנשים בישראל.
יו"ר ועדת הבחירה של פרס בראשית, יו"ר הנהלת הסוכנות היהודית נתן שרנסקי אמר: "אני שמח מאוד לברך את נטלי פורטמן על הצטרפותה למשפחה המכובדת של זוכי פרס בראשית - היהודים המצטיינים של ימינו. היא כלת פרס בראשית למופת והיא דוגמה למצוינות ולמסירות לערכים יהודיים. אני רוצה להביע את תמיכתי הרבה בנושא הפילנתרופי שהיא בחרה, ומאחל לה הצלחה בקידום שליחותו של פרס בראשית, שהיא כה רלוונטית היום לכולנו".
נטלי פורטמן אמרה: "הכבוד הזה של הזכייה בפרס בראשית נגע בי עמוקות משום שהוא מייצג את הערך היהודי של תיקון עולם. אני גאה בשורשי הישראליים ובמורשת היהודית; הם חלק חיוני של מי שאני היום. זכות גדולה היא להימנות בין זוכי הפרס – אישים יוצאי דופן שאני מעריצה כל כך. אני מביעה את תודתי העמוקה לקרן פרס בראשית ומצפה להשתמש בפלטפורמה הגלובלית שהפרס מספק כדי לעשות שינוי בחיי הנשים בישראל ומחוצה לה ".
"אני שואבת השראה מיוחדת מההזדמנות להשפיע על סוגיית הנשים בישראל", הוסיפה פורטמן. "ישראל כבר השיגה הרבה בתחומי הפיתוח החברתי והכלכלי, בחינוך ובמדע, וכולנו כיהודים יכולים להיות גאים בהצלחות הללו. עם זאת, אפשר לעשות עוד הרבה כדי לקדם שוויון הזדמנויות לנשים בחברה הישראלית. העלאת השתתפותן של הנשים בחיי החברה הופכת את המדינה לחזקה יותר, ואני מצפה לעודד שינוי חיובי נוסף בתחום זה" .
נטלי פורטמן היא הזוכה החמישית בפרס בראשית. בין הזוכים הקודמים בפרס, אשר המגזין "טיים" כינה אותו "פרס נובל היהודי", נמנים ראש עיריית ניו יורק לשעבר מייקל בלומברג (2014); שחקן ופעיל שלום מייקל דאגלס (2015); כנר דגול ופעיל למען בעלי מוגבלויות יצחק פרלמן (2016); ופסל בולט, פעיל למען זכויות הפליטים אניש קאפור (2017).
הפרס יוענק לנטלי פורטמן בטקס חגיגי בירושלים ביוני 2018.

על אודות פרס בראשית
פרס בראשית הוא פרס בין-לאומי שנועד להדגיש את הישגי העם היהודי ואת תרומתו לאנושות כולה. הפרס נוסד בשנת 2013 והוא ממומן באמצעות קרן קבועה של 100 מיליון דולר אשר הוקמה בידי קרן פרס בראשית. כל זוכי הפרס בחרו ביוזמות פילנתרופיות בנושאים היקרים לליבם, וכספי הפרס הופנו למטרות הללו לכבודם. בין הנושאים האלה היו תמיכה ביזמות חברתית על בסיס ערכי העם היהודי, שילוב משפחות מעורבות וצאצאיהן בחיים יהודיים, שיפור חייהם של בעלי צרכים מיוחדים ומתן סיוע להקלת גורלם של הפליטים בעולם. במהלך השנה זוכי פרס בראשית נוטלים חלק ביוזמות ובפעילויות הקשורות לנושא בחירתם, יוזמות שפותחו בשיתוף עם קרן פרס בראשית.

לפרטים נוספים:
Genesis Prize Foundation, Tel Aviv: Arik Elman +972-543-05-1140 aelman@genesisprize.org