יצחק הרצוג יכהן כיו"ר ועדת הבחירה של פרס בראשית

08.15.2018

Isaac Herzog

 קרדיט תמונה: AFP

יו"ר האופוזיציה לשעבר יורש את תפקידו מנתן שרנסקי

15 אוגוסט, 2018 – קרן פרס בראשית מודיעה היום על מינויו של יצחק הרצוג ליו"ר ועדת הבחירה של פרס בראשית. הרצוג, בנו של הנשיא השישי של מדינת ישראל, הוא מדינאי בולט מטעם מפלגת העבודה בעל קריירה מפוארת ברשות המחוקקת וכן המבצעת. בחמש השנים האחרונות כיהן הרצוג כיהן כיו"ר האופוזיציה, תפקיד ממנו פרש ביוני 2018 לאחר בחירתו כיו"ר הסוכנות היהודית.

עם קבלת התפקיד החדש כיו"ר ועדת הבחירה של פרס בראשית, אמר הרצוג: "כבוד גדול עבורי לקחת חלק ביוזמה הברוכה של פרס בראשית, מוסד המספר את סיפורו המיוחד של העם היהודי ומפגין את תרומתה של הקהילה היהודית לאנושות כולה, בעולם שלצערנו הרב מלא בציניות ולעיתים אף בורות כלפי ייחודיותו של עמינו".

הרצוג יורש את תפקידו מנתן שרנסקי, פעיל זכויות-אדם בולט ומייסד ועדת הבחירה של קרן פרס בראשית. שרנסקי, שהיה גורם חיוני בהקמת קרן הפרס בשנת 2013, יחל לכהן כראש הוועדה המייעצת של קרן פרס בראשית.

"אני מקבל בברכה את יצחק הרצוג, אדם בעל כבוד והשפעה רבים ברחבי העולם היהודי", אמר סטן פולובץ, יו"ר ומייסד קרן פרס בראשית. "אנו מצפים בשקיקה ללמוד מחוכמתו וניסונו הרבים בעבודה עם החברה הישראלית כמו גם עם קהילות יהודיות ברחבי העולם, שני עולמות שלצערי הולכים ומתרחקים. ההתרחקות הזו היא אחת מהאתגרים המשמעותיים ביותר העומדים בפני הקהילה היהודית כיום, וקרן פרס בראשית תעבוד במסירות וללא לאות, יחד עם הרצוג, כדי להתמודד עם האתגר".

פולובץ הודה לנתן שרנסקי על תקופת כהונתו כיו"ר ועדת הבחירה של קרן פרס בראשית, כמו גם ליו"ר היוצא של ועדת הייעוץ של הפרס - הנשיא בדימוס של אוניברסיטת ברנדייס מבוסטון, יהודה ריינהרץ. "ברצוני להביע את הערכתה הרבה של הקרן למר שרנסקי ולד"ר ריינהרץ, שתרצו תרומה אדירה ליוזמה שלנו במהלך שנותיה המעצבות. אנו מצפים בשקיקה להמשיך ולשתף פעולה עם שניהם בעבודתנו על חיזוק הקשר שבין יהדות התפוצות וישראל, גיוס תרומות למטרות חשובות בקהילה היהודית, והשרשת גאווה בקרב יהודים צעירים ברחבי העולם בהיותם יהודים".

ד"ר ריינהרץ ימשיך לכהן כחבר הוועדה המייעצת של קרן פרס בראשית, כמו גם חבר דירקטוריון מכון וייצמן ונשיא קרן מנדל-ישראל.

 

אודות פרס בראשית

"פרס בראשית" הוא פרס שנתי, המעלה על נס אנשים יוצאים מגדר הרגיל שהערכים על פיהם הם פועלים, וההישגים שלהם, מעניקים השראה לבני הדור הבא של העם היהודי. פרס בראשית שואף להכיר ביחידים אשר השיגו מצוינות ושם עולמי בפעילותם ואשר הישגיהם מגלמים את אופי העם היהודי באמצעות מחויבות לערכים יהודים, הקהילה היהודית ומדינת ישראל. הפרס ממומן דרך מענק קבוע של 100 מיליון דולר והוקם על ידי קרן פרס בראשית. כל זוכי הפרס הקודמים בחרו ביוזמות פילנתרופיות קרובות לליבם ובחרו לתרום את המענק הכספי לטובת קידום נושאים אלו, בשיתוף פעולה עם קרן פרס בראשית. בין הנושאים שנבחרו לאורך השנים הם תמיכה ביזמות חברתית המבוססת על ערכים יהודיים, לקידום יוזמות המשלבות משפחות מעורבות בקרב הקהילה היהודית, שיפור חייהם של אנשים בעלי צרכים מיוחדים, סיוע בהקלה על משבר הפליטים העולמי וקידום והעצמת הנשים.

זוכי פרס בראשית לדורותיהם הם ראש עיריית ניו-יורק לשעבר מייקל בלומברג (2014), השחקן, המפיק והפעיל ההומניטרי מייקל דאגלס (2015), הכנר המוכשר הפועל למען אנשים בעלי מוגבלויות, יצחק פרלמן (2016), האמן המוערך סיר אניש קאפור (2017), והשחקנית והבמאית נטלי פורטמן (2018). השנה הוענק לראשונה פרס מפעל חיים לרות' ביידר גינסבורג, שופטת בית המשפט העליון האמריקני.

פרס בראשית מוענק מדי שנה כשיתוף פעולה בין קרן פרס בראשית, משרד ראש הממשלה, והסוכנות היהודית לישראל.

תפקידה של ועדת הבחירה של קרן פרס בראשית, שבראשה עומד יו"ר הסוכנות היהודית, הוא להעריך את המועמדים והמעומדות לפרס, ולהמליץ, בסוף התהליך, על המועמדים הסופיים. לאחר מכן, ועדת הפרס, בראשה עומד יו"ר הכנסת, אשר מקבלת את ההחלטה הסופית על הזוכה בפרס בראשית.