מייקל בלומברג זכה ב"נובל היהודי" הראשון

10.21.2013

ynet logo hebrew

"הנובל היהודי" יוענק לראשונה בירושלים, והזוכה הראשון הוא ראש עיריית ניו-יורק, מייקל בלומברג, שכבר הודיע כי יתרום את הפרס בסך מיליון דולרים. ועדת הבחירה כללה את אלי ויזל ומאיר שמגר, ובקרן מקווים כי הפרס יזכה למעמד היוקרתי של המקור מאוסלו

בעוד שבועות ספורים יוענקו פרסי הנובל באוסלו - אבל מעבר לפינה מחכה פרס יוקרתי חדש, המכונה "הנובל היהודי", והערב (ב') יוכרז גם הזוכה הראשון: המיליארדר וראש עיריית ניו-יורק, מייקל בלומברג, כפי שמדווחים הניו-יורק טיימס וסוכנויות הידיעות.

בלומברג שכחלק מזכייתו יקבל מענק בן מיליון דולרים - כבר הודיע כי יתרום את כספי הזכייה לצדקה, ופרסם הצהרה שבה הוא מודה על הכבוד הגדול שניתן לו: "לפני שנים רבות החדירו בי הוריי את הערכים היהודיים והאתיקה היהודית, שאותם אני נושא עמי לאורך השנים, והם שהנחו כל היבט בחיי, בעסקיי, בעבודתי הציבורית וכתורם.

"פרס בראשית מאמץ ומקדם את אותם ערכים, שהפכו להיות החוט המקשר בין היהודים בכל העולם. ערכים שסייעו להצעיד את המין האנושי כולו קדימה", הוסיף בלומברג.

כבר גייסו למעלה ממאה מיליון דולארים

קרן הפרס, "בראשית" (Genesis), היא קרן פילנטרופית המשותפת למדינת ישראל ולמיליארדרים מרחבי העולם, שבראשה עומד המיליארדר הרוסי-יהודי מיכאל פרידמן. הקרן כבר גייסה למעלה מ-100 מליון דולרים, שמתוכם יוענקו פרסי השנים הבאות. בקרן מקווים כי הפרס יזכה למעמד יוקרתי, בדומה לזה של פרס נובל ופרס מק'ארתור.

ראש עיריית ניו-יורק נבחר מתוך 200 אישים מרחבי העולם, שמועמדותם נשקלה על ידי ועדת הפרס. במסגרת נימוקי הוועדה לזכייתו של בלומברג נכתב, בין היתר, כי נבחר "בזכות הרקורד היוצא מן הכלל שלו כאיש ציבור, וכאחד הפילנטרופים הגדולים בעולם".

בין חברי הוועדה שבחרה את בלומברג לזוכה הראשון בפרס, חברים הסופר וזוכה פרס נובל, אלי ויזל; שופט בית המשפט העליון לשעבר, מאיר שמגר, וחברת הפרלמנט האיטלקי לשעבר, פיאמה נירנשטיין, המתגוררת כיום בישראל כעולה חדשה. את הפרס יעניק לו ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, בטקס שצפוי להתקיים בירושלים בחודש מאי הקרוב.

אישים יוצאי דופן

מטרתו של "פרס בראשית", לדברי אנשי הקרן, היא לכבד את פועלם של "אישים יוצאי דופן שערכיהם

ומעשיהם ישמשו השראה לדורות היהודים הבאים". הגשת המועמדות לפרס פתוחה בפני כל אדם בעל הצלחה יוצאת דופן בתחומי המדע, הממשל, האמנות, הדיפלומטיה ואחרים.

פועלה של הקרן מתמקד בעיקר בחיזוק הזהות היהודית בקרב יהודים דוברי רוסית ברחבי העולם. במקרה או שלא, בלומברג הוא נכדו של מהגר מברית המועצות, משטחה של בלרוס כיום.

עבור בלומברג, ההכרזה על הפרס מגיעה בעיתוי רגיש במיוחד. בעוד שבועות ספורים עתידות להתקיים בחירות לראשות עיריית ניו-יורק, כשברקע "רגשות מעורבים" שחשים תושבי העיר כלפי המורשת שהוא מנחיל לממשיכו. עם זאת, בניו-יורק עדיין רואים בהכרזה על בלומברג דווקא כזוכה בפרס היוקרתי הראשון לציון, תזכורת לתפקיד המשמעותי שממלא ראש העיר הנוכחי שלהם, בזירה הבין-לאומית.