בלומברג חשף: כספי הזכייה בפרס בראשית ישמשו ליצירת תחרות בין-לאומית שתעודד מעורבות חברתית

05.22.2014

במסיבת עיתונאים בירושלים הודיע ראש עיריית ניו-יורק לשעבר על ייסוד Genesis Generation Challenge, תחרות שבמסגרתה יתמודדו קבוצות של צעירים מרחבי העולם על מימון של 100 אלף דולרים לפרויקטים לרווחת האנושות. "בעיניי אין ערך יותר מרכזי ביהדות מלשאוף להפוך את העולם למקום טוב יותר", אמר בלומברג

ראש עיריית ניו-יורק לשעבר, מייקל בלומברג, הודיע היום (חמישי) כי הוא יתרום את מיליון הדולרים שהוענקו לו במסגרת זכייתו ב"פרס בראשית" ביצירת תחרות בין לאומית, שתיקרא Genesis Generation Challenge. מטרתה של התחרות היא לאתר – ולממן – את הרעיון הגדול הבא שיביא בשורה ויקדם את רווחת האנושות. במסגרת התחרות החדשה, סוכני שינוי מכל העולם ישלחו את הרעיונות שלהם לפרויקטים ברוח ערכי היהדות, המבטאים חדשנות ויצירתיות בפתרון הבעיות הבוערות בעולם. בסופו של דבר תיבחרנה עד עשר קבוצות, שיזכו למימון של 100 אלף דולרים כל אחת להגשמת חזונן. התחרות תחל רשמית ב-1 באוגוסט 2014, באמצעות הרשמה מקוונת באתר www.Genesis-Generation.org. על הזוכים יוכרז במהלך הרבעון הראשון של 2015.

"בעיניי אין ערך יותר מרכזי ביהדות מלשאוף להפוך את העולם למקום טוב יותר", אמר בלומברג במסיבת העיתונאים שקיים בבית העיתונאים בירושלים. "לצעירים בכל קצוות תבל יש רעיונות נפלאים שישנו את העולם, אבל אין להם משאבים לנסות להוציא אותם לפועל. Genesis Generation Challenge תעזור לאתר ולממן אותם".

הפרויקטים שישתתפו בתחרות יכולים לעסוק בכל תחום, לדוגמה קיימות סביבתית, טכנולוגיה נקייה, ערים ברות-קיימא, בריאות הציבור ומלחמה בעוני. ההצעות יכולות להיות גם למיזמים למטרות רווח ואפשר להגיש גם רעיונות בשלבים ראשוניים בלבד. לכל קבוצה יוצמד מנטור המומחה בתחומה, שיסייע להבטיח את הצלחת הפרויקט ויכווין את חברי הקבוצה לחלוק רעיונות וללמוד אחד מהשני.

פרס בראשית יוענק הערב לבלומברג על ידי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בטקס נוצץ עם אורחים מכובדים מכל העולם, זוכי פרס נובל ואנשי עסקים בין-לאומיים. הקומיקאי האמריקני האגדי, ג'יי לנו, ינחה את האירוע והפסנתרן זוכה פרס הגראמי, יבגני קיסין, שקיבל בשנה שעברה אזרחות ישראלית, יופיע.

פרס בראשית הוענק לבלומברג על הישגיו יוצאי הדופן במסגרת השירות הציבורי, הפילנתרופיה והעסקים ועל מחויבותו לשיפור העולם. הפרס יוצא לפועל בשיתוף משרד ראש הממשלה, קבוצת הפילנתרופיה ג'נסיס והסוכנות היהודית. קבוצת הפילנתרופיה ג'נסיס תרמה 100 מיליון דולרים לקרן פרס בראשית, בנוסף למימון הפרס ופעילויות נוספות המקדמות מעורבות של צעירים.

"פרס בראשית הוא סמל של תנועה שמעוררת שיח רחב היקף על ההשפעה הגלובלית של הערכים, התרבות והמורשת היהודית, במיוחד בקרב צעירים", התגאה סטן פולובץ, יו"ר מועצת המנהלים של קרן פרס בראשית. "הרעיון מעורר ההשראה של הזוכה הראשון שלנו, מייקל בלומברג – לייצר אמצעי תחרותי לקידום שינוי חיובי – מגיע בנקודה קריטית בחברה כיום".

יו"ר הסוכנות היהודית, נתן שרנסקי, הוסיף: "כולי תקווה שפרס בראשית יהווה השראה לצעירים יהודים בכל רחבי העולם לשנים רבות ויבליט מנהיגים דוגמת מייקל בלומברג, שהשיג כל כך הרבה, בכל כך הרבה תחומים, כיהודי גאה המחובר למורשתו ולעמו".

מבנה התחרות:

צעירים המעוניינים להגיש מועמדות יוזמנו ליצור קשר עם מועמדים אחרים, לשתף רעיונות וליצור קבוצות. כל קבוצה תבחר ראש/ת קבוצה, בגילאי 20-36. על שאר חברי הקבוצה להיות מעל גיל 18. חברי הקבוצה יכולים להגיע ממדינות שונות. הקבוצות יידרשו למלא טופס הרשמה, שיכלול תכנית ותקציב לפרויקט, פירוט התועלת החברתית שתצמח ממנו והמשאבים הנדרשים להוצאתו לפועל. המתמודדים יישפטו בידי כ-25 מומחים, ביניהם אנשי עסקים בין-לאומיים, תורמים גדולים ויזמים חברתיים. רשימת המומחים תפורסם בהמשך.

אירועים נוספים במסגרת פרס בראשית:

הטקס הערב הוא רק אחד מבין שורת אירועי הפרס שמתקיימים השבוע. מוקדם יותר היום התארח בלומברג אצל ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, באירוע "חדשנות, יצירתיות וקהילה" בבית הנסן, בו הם נפגשו עם יזמי הייטק צעירים מירושלים. בלומברג וברקת שוחחו ביניהם על יזמות, ראשות עיר וחזונם כמנהיגים יהודים. ביום שישי בלומברג ישתתף בכנס של ארגון "מסע", בו ייקחו חלק כ-300 צעירים בגילאי 18-30 מכל העולם, שנמצאים כרגע בישראל כדי לבחון את ההזדמנויות בארץ במסגרת שנת חופש, חילופי סטודנטים, לימודי המשך או תכניות התנדבות.