פרס בראשית הוענק לכנר יצחק פרלמן: "שמח על ההזדמנות לחולל שינוי בחיים של אחרים"

07.01.2016

הכנר היהודי המפורסם, יצחק פרלמן, קיבל הערב (חמישי) בירושלים את פרס בראשית באירוע נוצץ בהנחיית השחקנית הוליוודית הלן מירן. את הפרס, בשווי שלושה מיליון דולרים, העניק לפרלמן ראש הממשלה, בנימין נתניהו. פרלמן זכה גם לברכות מנשיא ארה"ב, ברק אובמה, וממזכיר המדינה לשעבר, הנרי קיסינג'ר.

"הפרס הזה הוא כבוד גדול עבורי", אמר פרלמן בנאום הקבלה שלו. "הפרס הפיזי הוא נפלא, אך יותר מכך אני שמח על ההזדמנות שנתנו לי מייסדי פרס בראשית לחולל שינוי משמעותי בחיים של אחרים. אני מאוד מודה לכם על הכבוד הזה".

פרס בראשית, "הנובל היהודי", מוענק מדי שנה לאנשים שהשיגו מצוינות ומוניטין בינלאומי בתחומם, ומעוררים באחרים השראה באמצעות המעורבות והמחויבות שלהם לקהילה היהודית ולמדינת ישראל. הכנר הבכיר הודיע כי יתרום את כספי הפרס למימון סדרת יוזמות בשני תחומים עיקריים. כ-80% מהפרס יושקעו בפרויקטים המיועדים לעודד שילוב חברתי נרחב יותר של אנשים עם מוגבלויות בישראל ובצפון אמריקה, ובעיקר בעיר מגוריו, ניו יורק. ה-20% הנותרים יושקעו בפיתוח תוכניות הכשרה מתקדמות למוסיקאים מחוננים בישראל על מנת להעניק להם הזדמנות להציג את הכישרונות שלהם מעל במות העולם.

יצחק פרלמן הוא הזוכה השלישי בפרס בראשית והאזרח הישראלי הראשון שנבחר לחתן הפרס, בשל עיסוקו באופן פעיל בקידום דור חדש של נגני מיתר מעולים, באמצעות תוכנית המוסיקה על שמו, ותרומתו המשמעותית לתרבות ולחינוך, שזכתה להכרה על ידי מרכז קנדי לאומנויות הבמה. לפניו, זכו ראש עיריית ניו יורק לשעבר, איש העסקים והפילנתרופ מייקל בלומברג, וכן השחקן, המפיק ופעיל השלום מייקל דאגלס.

פרס בראשית מתווסף לאוסף עיטורים ופרסים שבהם זכה פרלמן בעבר, בהם 16 פרסי גראמי ופרסים לאומיים משלושה נשיאים: הנשיא רייגן והנשיא אובמה העניקו לו את מדליית החירות הנשיאותית והנשיא קלינטון העניק לו את המדליה הלאומית לאומנויות.

"אנו מאוד שמחים להעניק את הפרס החשוב הזה ליצחק פרלמן – מודל לחיקוי וגיבור יהודי מודרני," אמר מייסד שותף ויו"ר קרן פרס בראשית סטן פולובץ. "האופן שבו התגבר על אתגרים אישיים יוצאי דופן בדרכו להפוך לאחד המוזיקאים וההומניטרים הגדולים בעולם, משקף את העוצמה הפנימית שבאופי היהודי. הוא מהווה השראה לכולנו – הן בשל סירובו לוותר והן בשל מחויבותו להחזיר חזרה".

ראש הממשלה נתניהו אמר: "יצחק, בשם העם בישראל, אנחנו משבחים את ההישגים, את המסירות ואת התשוקה שלך. המוסיקה שלך והתשוקה שלך יהדהדו לדורות הבאים. מזל טוב שזכית בפרס ראוי זה"

כספי הזכייה עלו השנה לשלושה מיליון דולרים, בזכות תרומה בסך מיליון דולר של איש העסקים והפילנתרופ רומן אברמוביץ. מיליון דולרים נוספים מגויסים בתוכנית תרומה משווה, שמנוהלת על ידי ה-Jewish Funders Network ובנוסף לכספי הפרס בשווי מיליון דולר הנתרם בידי קרן פרס בראשית.

טקס הפרס הוא אירוע השיא בסוף שורת אירועים שנערכו במהלך השבוע עבור חתן הפרס ברוח תרומתו לאנשים עם מוגבלויות והמוסיקה. בתחילת השבוע פרלמן הוזמן כאורח כבוד לאירוע מיוחד שערכה עמותת "אתגרים", הפועלת למען אנשים עם מוגבלויות, עבור ספורטאים ואתלטים עם מוגבלויות. למחרת הוזמן פרלמן לנאום בכנסת במסגרת כינוס בנושא אנשים עם מוגבלויות, שם דיבר על שיפור הנגישות עבור אנשים עם מוגבלויות במקומות ציבוריים בארץ. במקביל, הלן מירן גם היא השתתפה באירועים שונים, ביניהם סיור בירושלים, אירוע בסינמטק וקבלת פרס "ירושלים של זהב" מעיריית ירושלים על מצוינות בתחום האמנות והאנושיות.

אודות פרס בראשית

פרס בראשית מיועד להכיר באישים שהינם מצטיינים ובעלי ומוניטין עולמי בתחומם ואשר פעולותיהם, בנוסף להישגיהם, מגלמים את אופי העם היהודי באמצעות מחויבות לערכים יהודיים, לקהילה ו/או למדינת ישראל. פרס בראשית, בהתאמה עם הערכים היהודיים שבבסיסו, מיועד להכיר בתרומת הזוכה לשיפור האנושות ומהווה שותפות בין משרד ראש הממשלה בישראל, קרן פרס בראשית ומשרד יו"ר הסוכנות היהודית (JAFI).
קרן פרס בראשית מעודדת את חתני הפרס להשקיעו ביוזמות פילנתרופיות הנוגעות לליבם. לפרטים על אודות יוזמות ההשקעה של מייקל בלומברג ומייקל דגלאס, ראו:
https://www.genesisprize.org/laureate-initiatives/genesis-generation.html,https://www.genesisprize.org/laureate-initiatives/welcoming-intermarried-families.html.

דבי תקשורת